Gå direkt till textinnehållet

Twittrade myndighetens motattack

Igår skickade Arbetsförmedlingen ut inte mindre än två pressmeddelanden för att bemöta uppgifter från SVT Nyheter. - En speciell form av motattack, kommenterar reportern Mikael Grill Pettersson, som twittrade länkar till myndighetens pressutskick.

Mikael Grill Pettersson står tillsammans med Johanna Cervenka och Marit Israelsson samt researchern Lotta Sima bakom SVT Nyheters stora granskning av de kompletterande aktörer som Arbetsförmedlingen anlitar: bland annat jobbcoacher och så kallade etableringslotsar.

I går släppte SVT en av alla nyheter i granskningen, om att få jobbcoachbolag når upp till de krav som ställs för att få en särskild bonus när arbetslösa de coachat fått jobb.

Arbetsförmedlingen svarade med ett pressmeddelande med rubriken "SVT visar inte hela sanningen om jobbcoacher". Myndigheten klargör där att bonusersättningen av olika skäl inte fångar upp alla som har fått arbete efter coachning.

– Jag ser det som intressant och spännande att det vi berättar uppenbarligen väcker intresse och att man från myndighetens sida har ett intresse av att berätta om sin verksamhet. Det går inte att se det som annat än bra, kommenterar Mikael Grill Pettersson pressmeddelandet.

Har du ofta upplevt att myndigheter motattackerar så här?

– Det här är ju en speciell form av motattack. Arbetsförmedlingen påstår egentligen inte att vi har haft fel. Den siffran de framhåller, att 30,6 procent får jobb efter avslutade coachning, inleds vårt inslag i själva verket med. 

– Det här är ett reportage som extremt tydligt handlar om just bonuspengen och vad den har gett. Inget försöker ge intrycket av att det här handlar om något annat. Vi har varit extremt generösa och plockat Arbetsförmedlingens och coachningsföretagens syn rakt in.

Även de olika företag som Arbetsförmedlingen anlitat har gått till motangrepp, säger Mikael Grill Pettersson.

– De vill gärna ge sin bild och det är fullständigt förståeligt. Det är en del av demokratin. Jag twittrade ut länkarna till pressmeddelandena i går – det här är inget vi ska huka för. Men jag tycker inte att vi någonstans gjort något fel i det vi publicerat.

Annons Annons: Journalistfonden.
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret