Bluffläkaren fick rättmot Värmlands Folkblad
Den läkarstuderande på Torsby sjukhus, som Värmlands Folkblad kallade “bluffläkare” har fått rätt i Pressens opinionsnämnd.
Den läkarstuderande på Torsby sjukhus, som Värmlands Folkblad kallade “bluffläkare” har fått rätt i Pressens opinionsnämnd.
Det var i januari som Värmlands Folkblad publicerade uppgifter om att mannen, som under två år arbetat på Torsby sjukhus, saknade både behörighet och tillräcklig utbildning. Tidningen berättade att han läst medicin i ett utomnordiskt land utan att avsluta studierna samt att utbildningen inte godtogs i Sverige. Tidningen uppgav att minst en patient hade felbehandlats på grund av att läkaren ställt en felaktig diagnos.
Allmänhetens pressombudsman Olle Stenholm ville att tidningen skulle tilldelas en pressetisk sanktion av allvarligaste grad. Men PON nöjer sig med att fälla VF för att ha brutit mot god publicistisk sed.
Nämnden skriver att även om uppgifterna om att läkarassistenter tillåtits att i strid mot gällande regler självständigt utföra läkaruppgifter vid sjukhuset har ett stort allmänintresse var det inte nödvändigt att publicera namn på läkaren. Värmlands Folkblad har inte haft fog för att påstå att han fått sin tjänst efter att ha lämnat falska uppgifter om sin utbildning, anser PON.
Två chefer vid Torsby sjukhus som tidigare fått sina anmälningar avskrivna av pressombudsmannen överklagade till PON. Men inte heller opinionsnämnden finner skäl att klandra VF för att ha publicerat de två chefernas namn och hur deras roller beskrivits av tidningen i kontroversen om läkarpraktikanter på sjukhuset.