Gå direkt till textinnehållet

Gunilla Kindstrand ny chefredaktör för Hälsingetidningar

Gunilla Kindstrand, i dag kulturredaktör på Gefle Dagblad, blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare på Hälsingetidningar.

”Gunilla Kindstrand har precis den profil som krävs av MittMedias redaktionella ledare. Hon är en driven publicist som kommer att ha en framträdande roll på den lokala arenan i Hälsingland, samtidigt kommer hon att vara ett tillskott i vår chefredaktörsgrupp där våra nio utgivare står inför stora gemensamma utmaningar den näermsta tiden. Jag är mycket nöjd med denna rekrytering”, säger MittMedias redaktionella chef AnnaKarin Lith i ett pressmeddelande.

Gunilla Kindstrand har tidigare bland annat lett kulturprogram på SVT.

REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.
Fler avsnitt