Gå direkt till textinnehållet

Många är tillgängliga under semestern visar undersökning

I juristbranschen och mediebranschen är närmare åtta av tio tillgängliga under semestern, visar en undersökning från Akavia. De som är tillgängliga under semestern upplever också stressymptom i högre grad.

Drygt fyra av tio akademiker är tillgängliga för jobb under semestern enligt fackförbundet Akavias undersökning. Allra värst är det i jurist- och mediebranscherna där alltså åtta av tio är tillgängliga under ledigheten, skriver de i ett pressmeddelande. Inom mediebranschen organiserar Akavia främst kommunikatörer.

Motsvarande siffror inom it-branschen är knappt fyra av tio och inom revision drygt två av tio. Bara var tionde domstolsanställd uppger att de är tillgängliga under semestern.

Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.