Gå direkt till textinnehållet

Ny SVT-lösning för sena lokalnyheterna

Efter höstens bråk om de sena lokalnyheterna presenterar SVTs mediedirektör Jan Helin idag en ny modell där Sportnytt inleder ett nyhetsblock i SVT1 klockan 22. 

Protesterna från TV4 lät inte vänta på sig när SVT i höstas berättade att de sena lokala nyheterna skulle flyttas till klockan 22, och därmed konkurrera med TV4Nyheternas sena sändning. SVT backade och rev upp beslutet.

Nu presenterar Jan Helin en ny lösning. SVT flyttar Sportnytt 22.00 från SVT2 till SVT1, och 22.15-22.25 följer lokala nyheter.

”Därmed konkurrerar vi inte om tittarna klockan 22.00 på något annat sätt än vi redan gör idag. Ordningen är faktiskt inte alls ny. På den tiden SVT hade regionala sändningar låg de exakt så här, efter Sportnytt 22.00 i SVT1. (…) Må bästa nyheter vinna publiken!”, skriver Jan Helin på svt.se.

Annons Annons

Förändringarna införs efter sommaren.

Annons
Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.