Gå direkt till textinnehållet

Nyheter24 ber Fredrik Virtanen om ursäkt

Nyheter24 har gått igenom sina Metoo-publiceringar och kommit fram till att vissa inte lever upp till den egna standarden.

”När vi har fel ber vi om ursäkt. Vi ber därför Fredrik Virtanen och hans familj om ursäkt.” Så skriver Nyheter24 i ett uttalande på sajten, och menar att de ”i likhet med många andra svenska medier” rubbade sin pressetiska kompass under Metoo-hösten 2017.

Journalisten har sökt Nyheter24s chefredaktör Henrik Eriksson för en intervju, men han meddelar att han inte kommer att kommentera detta mer än det som har publicerats.

Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.