Gå direkt till textinnehållet

PFKs ordförande kräver säkrare hockeyarenor

PFKs ordförande Mia Karlsvärd reagerar starkt på att ännu en journalist träffats av en puck när han bevakade hockey. – Nu får det vara slutsnackat. Arbetsgivare och arenor måste se till att filmare och fotografer kan jobba i säkerhet.  

Mia Karlsvärd, ordförande i Pressfotografernas klubb, påpekar att detta pågått i flera år utan att mycket hänt. Hon anser att det är en arbetsmiljöfråga, vilket hennes arbetsgivare Östgöta Correspondenten i Linköping också betraktar det som.

– På Corren är det hjälmtvång för alla som bevakar hockeymatcher. Men det räcker inte med hjälm, man riskerar ändå att skada ögonen.

Correns fotochef Johnny Gustafsson har gett klara direktiv för hur tidningens fotografer ska arbeta på hockeyarenor.

Annons Annons

– Vi bevakar inte hockey om det inte finns skyddsglas mellan spelarna och fotograferna. Så förblir det tills jag har hittat skyddsutrustning som fungerar för mina medarbetare och det har jag ännu inte hittat.

På Cloetta Arena i Linköping hade man runt rinken tidigare härdat glas som det gick att fotografera igenom. Men hockeyspelarna riskerade att bli skadade vid tacklingar mot det mycket hårda glaset och man bytte till plexiglas som ger vika när spelare tacklas mot det.

Mia Karlsvärd föreslår att man har härdat glas på några få platser där fotografer kan ta bilder.

– Vi kan inte ha det så här att folk riskerar att bli skadade och blinda när de är ute på jobb.

Annons
Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.